استقبال از سرطان با رژ لب ها | بیماری

وقتی واسه خرید رُژ لبی تازه به فروشگاه می روید، شاید فقط به این فکر کنین که رنگ این رژ لب به لباسی که در منزل می پوشید، می آید یا نه، و یا با رنگ پوست صورت تون هماهنگی داره یا نه. ولی وقت اون رسیده که در خرید رژ لب و برق لب هوشیارانه عمل کنین و انتخابای سالم تری داشته باشین.

توجه به SPF رژ لب و برق لب، وجود سرب در اون و اصلی یا تقلبی بودن اون، از جمله مواردیه که در انتخاب این اجناس آرایشی باید مورد توجه بذارین.

ولی بد نیس بدونین که رژ لبای ارزون که به صورت غیر استاندارد تولید می شن و بدون SPF هستن، ممکنه موجب ابتلای شما به سرطان شن. SPF رژ لب، همون SPF ایه که بیشتر اوقات، اونو درباره کرمای ضد آفتاب شنیدین و نشون می دهد که اون رژ لب چقدر می تونه از پوست شما در مقابل اشعه های زیان بار خورشید مراقبت کنه.

برق لب در برابر آفتاب

گروهی از محققان فکر می کنن که به کار گیری برق لب احتمال ابتلای خانوما به سرطان پوست رو افزایش می دهد. برق لب، مایعی شفافه که واسه براق کردن لبا و بعضی وقتا هم واسه نرم کردن پوست لب استفاده می شه.

وازلین و روغن بچه رو خط بزن

سرپرست این گروه تحقیقاتی که متخصص سرطان شناسی پوست سر و گردن و صورته و این مطالعه رو به همراه همکاران خود در دانشگاه هاروارد انجام داده، می گوید: "خیلی از خانوما توجه چندانی به نوع برق لبی که استفاده می کنن، ندارن و موقع خرید این اجناس دقت نمی کنن که دارای SPFه یا نه، تا بتونه از پوست لبشان در برابر نور خورشید مراقبت کنه. حتی بعضی وقتا بعضی از خانوما از وازلین، ویتامین A و روغن بچه واسه این منظور استفاده می کنن که هیچ کدوم از پوست لبا در برابر آثار مضر نور خورشید مراقبت نمی کنن."

به خاطر همین، کارشناسان پوست پیشنهاد می کنن که اگه قصد خرید برق لب جدیدی رو دارین، حتما دقت کنین که SPF اون، دست کم عدد ۱۵ باشه. این بهترین راه واسه مراقبت لب هاست.

سرطان در سلولای سنگفرشی

"سرطان سلولای سنگفرشی پوست" بیشترین سرطانیه که پوست لباتون رو در برابر نور خورشید تهدید می کنه. این سرطان یکی از شایع ترین سرطانای پوست در سراسر دنیاست.

اگه این سرطان از روی پوست لب شما شروع شه، خیلی سریع تر از بقیه قسمتای بدن، به بافتای دور و بر حمله می کنه. گسترش سرطان از محل شروع اولیه اون به مناطق دیگه بدن، یکی از عواملیه که درمان اونو سخت تر می کنه. چون پوست لبا بسیار نازکه و عروق خونی زیادی داره، به آسونی در برابر اشعه ماورای بنفش نور خورشید آسیب می بیند و می تونه دچار این نوع سرطان پوست شه. پس اگه شما بهای بیشتری بپردازید تا برق لب و یا رژ لبی دارای SPF مناسب بخرین، می تونید سلامت پوست تون رو تضمین کنین.

رژ لبای سربی

سازمان غذا و داروی آمریکا تازگیا اعلام کرده که رژ لبایی که رنگای قرمز دارن، شامل مقادیر زیادی سرب هستن که واسه سلامت مصرف کنندگان خطرناکه و باید با مواد بی خطر جانشین شن.

این اجناس، سمی هستن. وقتی سرب در ترکیب این اجناس آرایشی استفاده می شه، خود به خود بلعیده می شه و اندازه سربی رو که جذب بدن می شه، افزایش می دهد. هممون در طول روز مقدار زیادی سرب از راه غذاها، آب آشامیدنی و حتی هوای آلوده شهرها دریافت می کنیم، پس باید از ورود مقدار اضافی اون به بدن (با نبود به کار گیری رژ لبای سرب دار) جلوگیری کنیم.

دو پیشنهاد واسه یه خرید سالم و بی خطر

خانمایی که از رژ لب و برق لب در منزل یا مهمانی زنونه استفاده می کنن پیشنهاد می کنیم واسه خرید این اجناس آرایشی ببه نکات زیر توجه کنن تا خریدی سالم و در عین حال مناسب داشته باشن:

۱- مارک های معتبر: واسه خرید این اجناس به سراغ دست فروشا نرید، بلکه فروشگاه های معتبر رو انتخاب کنین. کالاهایی رو بخرین که از مارکای شناخته شده و معتبر باشن و SPF این اجناس و درصد سرب و بقیه افزودنیای اون روی جعبه درج شده باشه. شما می تونید با راهنمایی یه دکتر متخصص پوست، شکلای جور واجور معتبرتر و قابل اعتمادتر رو شناسایی کنین.

۲- روی پوست دست تون امتحان کنین: در خیلی از فروشگاه های لوازم آرایشی، نمونه ای از این اجناس واسه آزمایش روی میز گذاشته شدن.

پیشنهاد می کنیم اصلا این رژ لبا رو روی لب تون امتحان نکنین، چون از این روش خیلی از ویروسا و میکروبا مانند، تب خال، از آدمایی که قبلا این اجناس رو امتحان کردن، به شما منتقل می شن. به جای اون می تونین رنگ رژ لب رو روی پوست دست تون امتحان کنین. رنگ رژ لب روی پوست این بخش از بدن تقریباً مشابه لبه و می تونید انتخاب رنگ صحیحی داشته باشین.

دکتر شادی باباخانی

*

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *