استقلال ایران در بیوتکنولوژی دارویی | بیماری

 

 

بزرگترین مجتمع تولید داروهای نوترکیب ایران، مجموعه ای که می گن پس از تکمیل شدن، در منطقه غرب آسیا منحصر به فرد بوده و ایران رو در علم فنی بیوتکنولوژی دارویی صنعتی سرآمد می کنه، با حضور رئیس جمهور،دکتر احمدی نژاد در تاریخ ۱۶ بهمن ۱۳۸۵ به طور رسمی در انستیتو پاستور ایران گشایش شد.

محمود احمدی نژاد گشایش این مجتمع رو هدیه ای از طرف کارشناسان و محققان و خادمان به ملت ایران و همه ملتای منطقه دونست و گفت: ابعاد این نتیجه کار در نوع خودش اگه نگیم بی نظیره، حتماً کم نظیره.

ایشون اضافه کرد: این مجموعه به عنوان یه پایگاه و یه مرکز واسه گسترش علم و پیشرفت تحقیقات در اختیار همه محققان و محققان کشوره و این یه امکان بی بدیل در کشور ما و منطقه واسه کارای علمی و پژوهشی و واسه پیشرفت در علوم و فناوری زیستیه.

مجتمع تولید داروهای نوترکیب ایران که در مجموعه ای به مساحت حدود ۵۰ هزارمتر مربع با بودجه ای در حدود ۶۵ میلیارد تومن ایجاد شده، دارای بخشای متنوعی واسه تولید فرآورده های نوترکیب شامل واکسن هپاتیتB ، استرپتوکیناز، آلفا اینترفرون و اریتروپویتین و هم بخش فرمولاسیون و بسته بندیه.

این مجتمع با قرار گرفتن دو سیستم تولیدی و آزمایشگاهی، فرآورده های نوترکیب رو از سه روش مخمر، باکتریایی و سلولای جانوری تولید می کنه.

به گفته دکتر عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی، رئیس انستیتو پاستور ایران، این مجتمع از سال آینده توانایی تولید ۱۶ میلیون دوز واکسن هپاتیت B رو در ویالای ۱۰ دوزی، ۳۰۰ هزار دوز اریتروپویتین، ۵/۱ میلیون دوز آلفا اینترفرون و ۱۲۰ هزار دوز استرپتوکیناز رو تو یه نوبت کاری داره که نیاز کشور رو برآورده می کنه و با فعالیت در نوبتای کاری اضافه، امکان برنامه ریزی تولید این اجناس واسه صادرات به بیرون مرز کشور هم هست.

فرآورده های نوترکیبی که در این مجتمع بزرگ تولید می شن،شامل: واکسن هپاتیتB، استرپتوکیناز، آلفا اینترفرون و اریتروپویتینه که از سه روش مخمر، باکتریایی و سلولای جانوری به دست میان.

رئیس انستیتو پاستور ایران ضمن بیان این که با قرار گرفتن سیستم GMP (روشای بهینه تولید) و GLP (روشای بهینه آزمایشگاهی )، واحدهای تولیدی این مجتمع برابر با بالاترین استانداردهای کنترل و تضمین کیفی، فعالیت می کنن و اینطوری، از سال آینده امکان دریافت مجوزهای جهانی صادرات اجناس بیوتکنولو‍‍ژی خیلی راحت شدنیه، گفت: سیستم کنترل کیفیت فرآورده ها، قبل، بعد و بین تولید، یکی از مهم ترین قسمت هاییه که ما واسه کنترل فرآورده های بیولوژیک در کشور داریم و همین بخش واسه تضمین کیفیت (QA) در روند تولید داروهایی که توان رقابت با شکلای جور واجور خارجی رو داشته باشن و بتونن گواهی اسمای بین المللی رو دریافت کنن، خیلی با اهمیته.

تلاش یازده ساله

برنامه ریزی واسه تولید داروهای نوترکیب در اندازه صنعتی در کشور ما از سال ۱۳۷۴ شروع شد. در اون زمان فقط ۳ کشور آمریکا، بلژیک و کوبا این نوع داروها رو تولید می کردن.

به گفته مسئولان انستیتو پاستور، در اون زمان، انتقال تکنولوژی از کشور آمریکا ممکن نبود. شرکت بلژیکی هم هزینه بالایی طلب می کرد. پس بهترین گزینه، انتقال تکنولوژی از کوبا بود.

اما الان، با راه اندازی مجتمع ملی تولید فرآورده های دارویی نوترکیب در اندازه صنعتی، کشور ما در کل منطقه آسیای جنوب غربی تولید کننده انحصاری این اجناس حساب می شه.

دکتر مرتضی آذرنوش، مدیر پروژه تولید داروهای نوترکیب انستیتو پاستور ایران در مورد صرف هزینه های کاربردی که کاملً دولتی بوده، گفت: تا کنون حدود ۶۰ میلیارد تومن به قیمت روز واسه قرار گرفتن این تکنولوژی در کشور هزینه شده که این اعتبار علاوه بر ساخت و تجهیز مجتمع، واسه فعالیتای مختلفی از جمله انتقال علم فنی از کوبا، خرید لوازم و نصب اتاقای تمیز(CLEAN ROOM)، جفت و جور بانکای سلولی لازم، تدارک بخشی از مواد اولیه و آموزش ۴۵۰ نفر ماه نیروی انسانی متخصص در کوبا هزینه شده.

به گفته ایشون، یکی از نتیجه های مثبت این طرح این بوده که بدون این دست اون دست کردن پس از عقد قرارداد با طرف کوبایی، شرکت طرف قرارداد واکسن هپاتیت B رو به نصف قیمت روز به ایران عرضه کرده( از ۵/۴ دلار واسه بزرگسالان و ۵/۲ دلار واسه کودکان به ۵/۱ دلار واسه کودکان و ۳/۲ دلار واسه بزرگسالان) که همین امر طی ۱۰ سال گذشته حدود ۳۰ میلیون دلار واسه کشور صرفه جویی ارزی داشته س.

اجناس حیاتی

به جزواکسن هپاتیتB، بخش دیگه این مجتمع تولید«استرپتوکیناز» است. این دارو واسه حل کردن لختهایی  که در رگای خونی تشکیل شده به کار میره و در مریضایی که یهویی دچار انسداد عروق  و بروز سکته های قلبی  در ساعات اولیه می شن، بسیار کارآمده.

داروی«اینترفرون» هم که یکی دیگه از اجناس مجتمع تولید داروهای نوترکیب رو به خود اختصاص داده، واسه درمان عفونت های ویروسی شامل عفونتای به وجود اومده به وسیله هپاتیت B، هپاتیت C،  هپاتیت D طولانی، و هم واسه بیماران  سرطانی  کاربرد داره.

در بخش دیگری از مجتمع ملی تولید فرآورده های دارویی نوترکیب، داروی«اریتروپویتین» تولید می شه. این پروتئین در حالت عادی به وسیله سلولای کبد  و کلیه  ساخته می شه و از فرم ساختگی اون، واسه پیشگیری یا درمان کم خونی به وجود اومده به وسیله مریضیایی مثل  ایدز،  سرطان یا جراحیایی مثل پیوند کلیه استفاده می شه.

به گفته دکتر روح الامینی، مجتمع تولید فرآورده های نوترکیب در شرایط فعلی با تولید یه میلیون واکسن هپاتیتB قادر به رفع نیازای داخله.

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *