استنشاق دود سیگار و ابتلا به بیماری های مهلک | بیماری

: استنشاق دود سیگار و دچار شدن به بیماریای خطرناک

: استنشاق دود سیگار و دچار شدن به بیماریای خطرناک

می دونستین که دود سیگار هم می تونه یکی از منابع اصلی ابتلای آدما به دیابت باشه و دور و بریا فرد سیگار رو مستعد دچار شدن به مرض قند می کنه به غیر از این بیماریا می تونه اصل بقیه بیماریها مانند مننژیت، سرطان، برونشیت و ذات الریه هم باشه!

تحقیقی تازه نشون میده که احتمال دچار شدن به دیابت نوع ۲ واسه افراد غیرسیگاری که در برابر دود سیگار دست دوم قرار می گیرن، ۲۲ درصد بالاتر از دیگرونه. افراد غیرسیگاری که در برابر دود سیگار بقیه قرار می گیرن، با خطر خیلی بیشتری واسه دچار شدن به مرض قند (دیابت) روبه رو هستن. پژوهشی که در ژورنال پزشکی Lancet Diabetes Endocrinology منتشر شده، نشون میده که سیگار کشیدن پشیمون احتمال دچار شدن به دیابت نوع دوم رو ۲۲ درصد نسبت به آدمایی که دود سیگار استشمام نمی کنن، بالا می بره.

دیابت نوع ۲ ممکنه عوارضی مانند سکته، حمله قلبی و کوری رو به دنبال داشته باشه.

قبل از این مشخص شده بود که سیگار کشیدن فعال خطر دچار شدن به دیابت رو ۳۷ درصد بیشتر می کنه و آدمایی که سیگار رو ترک کردن هم ۱۴ درصد بیشتر از آدمایی که هیچوقت سیگار نکشیده ان، به دیابت نوع ۲ گرفتار می شن.

هم اینکه آدمایی که تازگیا سیگار رو ترک کردن کمتر از پنج سال از ترک اونا میگذره- در مقایسه با آدمایی که هیچوقت سیگار نکشیده ان، ۵۴ درصد بیشتر با خطر دچار شدن به دیابت روبرو هستن و بعد از ۵ سال این خطر اضافی به ۱۸ درصد و در مدت بیشتر از ۱۰ سال پس از ترک سیگار به ۱۱ درصد می رسه. سازمان ملی بهداشت بریتانیا اخطار داده ۸۰ درصد موارد قرار گرفتن در برابر دود سیگار دست دوم نامحسوس و ناملموسه و افراد غیرسیگاری رو با خطر مننژیت، سرطان، برونشیت و ذات الریه روبرو می سازه.

بیتوته

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *