استنشاق سرکه یکی از راه های تسکین سردرد های میگرنی است | طب ایرانی

استنشاق سرکه یکی از راه های آرامش سردرد های میگرنیه

استنشاق سرکه یکی از راه های آرامش سردردای میگرنیه

استنشاق سرکه یکی از راه های آرامش سردردای میگرنیه

اگه شما یا یکی از دور و بریا تون با سردردای میگرنی درگیر هستین، حتما با علائم این نوع سردرد آشنا هستین. سردردای میگرنی در بیشتر موارد به صورت یه طرفه، ضربان دار و با تاری دید همراه هستن. این سردردا هم اینکه ممکنه با علائم گوارشی مثل تهوع و استفراغ همراه باشن. سردردای میگرنی معمولا همیشگی و شدید هستن و با دلالیلی مثل: تغییرات هورمونی در زنان، گرسنگی، بو یا عطر خاص، سیگار کشیدن یا بوی سیگار، خستگی یا خواب ناجور، استرس، صداهای بلند، تابش نور مستقیم یا رقص نور به چشم، کمبود خواب و خوردن زیادتر از اندازه غذا، شروع یا شدید شدن شن.

حتما شمام درباره درمان سردردای میگرنی به اندازه کافی اطلاعات بدست آوردین. بجز مصرف بعضی داروهای مسکن مثل پانادول یا ایبوپروفن، درمانای دارویی دیگری مثل پروپرانولول، آمی تریپتیلین، سوماتریپتان، ارگوتامین، دپاکین و … انجام می شه که مصرف زیاد یا دراز مدت اونا عوارضی دارن.

سردردای میگرنی رو هم اینکه با روشای درمانی مثل: تزریق بوتاکس، ماساژ، طب سوزنی، بیوفیدبک هم کنترل می کنن که در بعضی افراد موثر هستن.

چای فلفل قرمز، زنجبیل و نعناع در درمان سردردای میگرنی

یه برش زنجبیل تازه، یه سر قاشق چایخوری فلفل قرمز و یه قاشق چایخوری نعناع خشک رو درون دو فنجون آب جوش ریخته و به مدت ۱۵ دقیقه بمونن. بعد از صاف کردن این چای رو به خاطر کم شدن نشونه های سردردای میگرنی بخورین. هم اینکه بهتره مقداری عسل طبیعی هم به اون اضافه فرمایید. از این چای به طور منظم استفاده فرمایید.

هم اینکه واسه کنترل علائم سردردای میگرنی می تونین؛ برگ نعناع تازه رو به آب جوش اضافه فرمایید و بذارین به مدت ده دقیقه بمونه. بعد کمی عسل به اون اضافه کنین و اونو استفاده فرمایید.

ریحان و کمک به کاهش سردردای میگرنی

ریحان دارای بوی بسیار قویه که در درمان سردردای میگرنی موثره. یکی از روشای به کار گیری ریحان واسه بهبود سردردای میگرنی استفاده موضعی اون هستش. روغن ریحان یه شل کننده عضلانیه و در رفع دردهای عضلانی و ریلکس شدن عضلات موثره. شما می تونین از این روغن واسه ماساژ شقیقها و پیشونی خود واسه کاهش سردرد و رفع اسپاسم اون ناحیه استفاده فرمایید.

روش دیگه جویدن برگ ریحان تازه در زمان سردردای میگرنیه.

نوشیدن چای ریحان هم می تونه در کاهش سردردای میگرنی اثر داشته باشه. چند برگ ریحان رو در آب جوش به مدت ده دقیقه بجوشونین و بعد اونو صاف کنین و بخورین.

روش موثر دیگه در سردردای میگرنی؛ به کار گیری ریحان به همراه عنبر سائله. مقدار دو قاشق چایخوری ریحان خشک رو به مقدار سه فنجون آب جوش اضافه کنین و بذارین سرد شه. پس از اون اضافه کنین دو قاشق غذاخوری عنبر سائل رو به این چای و اونو درون یکدست بریزین. اون پارچه رو روی پیشونی بذارین تا درد درمون پیدا کنه.

دانه کتون و کاهش سردردای میگرنی

دانه کتون دارای خواص ضدالتهابه، بذر کتون یه انتخاب عالی واسه کاهش التهاب در بدن و کنترل سردردای میگرنیه. یه چای با اضافه کردن یه قاشق چایخوری تخم کتون تو یه فنجون آبجوش جفت و جور کنین. بذارین یه مدت بمونین و بعد مایع اونو صاف کنین و دست کم دو بار در روز از این چای بخورین. شما می تونین از این چای واسه ماساژ عضلات بدنتون هم استفاده فرمایید.

سردردای میگرنی در بیشتر موارد به صورت یه طرفه، ضربان دار و با تاری دید همراه هستن

سرکه درمانی واسه سردردای میگرنی

استنشاق سرکه یکی از راه های آرامش سردردای میگرنیه. به مقدار مساوی از سرکه و آب با هم مخلوط کنین و بذارین به جوش آید. بخور حاصل از اونو استنشاق کنین تا سردرد شما آرامش یابد. هم اینکه می تونین لیف حموم خود رو از سرکه خیس کنین و بذارین ۲۰ دقیقه داخل یخچال بمونه. بعد با کمی فشار از اون روی سر و گردن استفاده کنین که این می تونه یه جور ماساژ موثر واسه آرامش سردردای میگرنی باشه.

نوشیدن قهوه موثر در آرامش سردردای میگرنی

نوشیدن یه فنجون قهوه در اول شروع سردردای میگرنی می تونه به کنترل و آرامش اون خیلی کمک کنه.

مصرف منیزیم موثر در درمان سردردای میگرنی

به کار گیری منابع غذایی غنی از منیزیم از جمله: تخم کدو تنبل، لوبیا، سبزیجات برگ سبز، کلم بروکلی و مکمل منیزیم می تونه در کمک به کنترل سردردای میگرنی، مخصوصا در آدمایی که دچار کمبود منیزیم هستن کمک کننده باشه.

ماساژ دادن انگشت کوچیک دست و آرامش سردردای میگرنی

ماساژ انگشت کوچیک دست و پا می تونه به رفع سردردای میگرنی شما کمک بسیاری کنه. واسه این درمان مدت ماساژ واسه هر بار دست کم ده دقیقه و به فواصل این کار رو تکرار فرمایید (دست کم سه بار) تا درمان انجام شه.

درمان سنتی سردرد میگرنی

روغن ماهی و آرامش سردردای میگرنی

روغن ماهی شامل اسیدهای چرب امگا ۳ه که واسه کمک به کاهش التهاب، کاهش احتمال لخته شدن خون و کنترل فشار خون موثره. شما می تونین از کپسول روغن ماهی یا روغن ماهی مایع با اضافه کردن یه قاشق غذاخوری از اون در آب پرتقال استفاده کنین. مصرف روغن ماهی در درمان سردردای میگرنی موثره.

بوی سیب و آرامش سردردای میگرنی

خوردن سیب و بویدن اون در آرامش سردردای میگرنی موثره.

بابونه در درمان سردردای میگرنی موثره

خواص ضد اسپاسم و ضد التهابی بابونه به آرامش درد و سردردای میگرنی کمک می کنه. ۲-۳ قاشق چایخوری از گل بابونه خشک رو تو یه فنجون آب داغ ریخته و بذارین کمی بمونه. پس از آماده شدن، کمی آب لیمو و عسل به اون اضافه کنین. این چای گیاهی رو سه بار در روز واسه آرامش سردردای میگرنی بخورین.

پوست درخت بید (Willow bark) موثر در درمان سردردای میگرنی

پوست درخت بید شامل ترکیبی به نام سالیسینه که موجب کنترل درد، تب و التهاب می شه. به خاطر همین این گیاه یه مسکن مناسب واسه سردردای میگرنیه. واسه به کار گیری پوست درخت بید در کنترل سردردای میگرنی، مقداری از اونو درون یه قابلمه آب بجوشونین. لازمه در حالت جوش خوردن به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه بمونه. بعد از اون به مدت سی دقیقه صبر کنین و بعد ازش استفاده فرمایید. از این نوشیدنی ۳ تا ۴ فنجون در روز استفاده فرمایید.

مصرف پوست درخت بید واسه افراد زیر ۱۶ سال و مادران باردار منع داره. هم اینکه به کار گیری این گیاه واسه آدمایی که به آسپیرین حساسیت و یا عکس العمل گوارشی تلاش می کنن پیشنهاد نمیشه. بومادران و سردردای میگرنی گیاه بومادران دارای خواص ضد میکروبی، ضد اضطراب و خاصیت ضد درده که باعث کاهش درد مخصوصا سردردای میگرنی می شه. شما می تونین از کپسول عصاره این گیاه استفاده فرمایید. تلاش کنین قبل از مصرف اون با دکتر خود مشورت کنین. علاوه بر این، چای جفت و جور شده از بومادران خشک شده می تونه یافته های موثری واسه کنترل سردردای میگرنی داشته باشه.

جینکوبیلوبا و بهبود سردردای میگرنی

یه گیاه موثر واسه آرامش سردردای میگرنیه. این گیاه موجب خونرسانی مناسبتر به مغز و کاهش سردرد می شه. شما می تونین از عصاره این گیاه به شکل، کپسول و یا قرص استفاده فرمایید.

.

منبع :