استوماتیت؛ التهاب دهان | بیماری

استوماتیت؛ التهاب دهن

استوماتیت به معنی التهاب دهانه که ممکنه گسترده باشه و مخاط دهن، لبا، زبون و کام رو درگیر کنه و یا از نوع استوماتیت آفتی باشه.

طی گفتگو با دکتر آرش منصوریان، متخصص بیماریای دهن و دندون و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، فهمیدیم که این زخمای دهانی که به «استوماتیت» معروفند، از مشکلات رادیوتراپی (پرتودرمانی یا اشعه درمانی) هستن.

 

استوماتیت یعنی چه؟

 

شکلای جور واجور دیگه استوماتیت، معمولا بعد از رادیوتراپی در داخل دهن درست می شن. در آدمایی که مشکلات بدخیمی سر و گردن دارن و تحت رادیوتراپی هستن، بعد از یه مدت مخاط دهن دچار سوزش، زخم و قرمزی می شه که می تونه مشکلات بدی به جای بزاره.

 

نوع سوم استوماتیت که میشه در این طبقه بندی به اون اشاره کرد، استوماتیتیه که به وجود اومده به وسیله ویروسا از جمله ویروس تبخال به نام هرپتی فرمه و معمولا در بچه ها و گاه در بزرگسالان اتفاق میفته.

این سه نوع از شایع ترین شکلای جور واجور استوماتیتا هستن که نوع ویروسی اون از همه شایع تره.

واسه درمان استوماتیت به وجود اومده به وسیله رادیوتراپی بهتره از دهانشویه استفاده شه

مریض گرفتار به استوماتیت چه علایمی داره و چه مدت زمان میبره تا این علایم برطرف شن؟

بستگی داره مریض به کدوم یکی از شکلای جور واجور این مریضی گرفتار شده باشه. اگه استوماتیت به وجود اومده به وسیله ویروس باشه شامل قرمزی و ورم لثه است و بیشتر در کودکان ۲ تا ۳ ساله دیده می شه. زخمایی که بیشتر روی لثه ایجاد می شه دردناکه و کودک نمی تونه تغذیه کنه و باعث بیقراری و گریه کودک می شه. این مریضی خود به خود و بعد از گذشت دوره خاصی که معمولا یه هفته یا کمتره از بین میره.

 

استوماتیتی که به وجود اومده به وسیله رادیوتراپی و به قول مردم عادی به دنبال برق گذاشتن به وجود میاد، باعث بروز قرمزی و سوزش دهن و بروز زخمایی در دهن می شه و غذاخوردن رو با مشکل مواجه می کنه. در واقع میشه گفت تا وقتی که رادیوتراپی ادامه داره،این مشکل هم هست. معمولا بعد از تموم شدن دوره رادیوتراپی، ۲ تا ۳ هفته زمان میبره تا اونا به طور کامل بهبود پیدا کنن.

 

در استوماتیت آفتی زخمایی گرد یا بیضی شکل، زردرنگ یا خاکستری با حاشیه قرمز و تا حدی برجسته و بیشتر در جلوی دهن یا پشت لب، در کف دهن، زیر و کنارهای زبون درست می شن. آفتا شکلای جور واجور مختلفی از جمله شکلای جور واجور کوچیک و بزرگ دارن و علایم التهابی از خود نشون میدن.

 

چیجوری میشه اونا رو درمان کرد؟ نیاز به درمان خاصی دارن؟

درمان استوماتیت با در نظر گرفتن نوع اون فرق داره. نوع ویروسی اون هیچ درمانی نمی خواد. اگه در کودکان باشه، فقط چون کودک بیقراری می کنه، ممکنه والدین رو دچار اضطراب و نگرانی کنه. کافیه به اونا اطمینان داد که علایم خودبه خود از بین می رن.

 

در مورد یه جور که به وجود اومده به وسیله رادیوتراپیه بهتره از دهانشویه استفاده شه. دهانشویهای زیادی امروزه در بازار هست که بدون نسخه هم قابل خریداریه. انواعی که دارای ماده ای به نام بنزین آمیده این علایم رو کمتر می کنه.

 

در مورد استوماتیت آفتی هم میشه از یه قاشق شربت دیفن هیدرامین فقط به عنوان دهانشویه استفاده کرد و با اون دهن رو شستشو داد. پمادهای کورتیکواستروییدی هم بعضی وقتا استفاده می شه که دوره آفت رو کمتر می کنه و مشکل مریض رو نابود می کنه.

 

عوامل خطری هست که احتمال استوماتیت رو زیاد کنه؟

بعضی وقتا آلرژیای غذایی در ایجاد استوماتیتای به وجود اومده به وسیله آفت موثر هستن، مخصوصا مواد خوراکی که در اونا از گندم استفاده شده.

مصرف زیادتر از اندازه غذاهای تند به مخاط دهن آسیب می رسونن و مخاط رو از حالت طبیعی نرم خارج می کنن که باعث کاهش مقاومت مخاط به میکروبا، عوامل سرطان زا و عفونی می شه

کم خونی هم ممکنه در بروز استوماتیت آفتی اثر داشته باشه.

 

ضعف سیستم ایمنی هم عامل خطر دیگری واسه بروز استوماتیت آفتیه. ارث هم در بروز اون دخالت داره.

 

در استوماتیت ویروس هرپتی فرم که مریضی مسریه، باید به بیماران سفارش کرد که با بقیه روبوسی نکنن و خصوصا با کودکان تماس پوستی نداشته باشن.

 

رژیم غذایی خاصی رو به این افراد پیشنهاد می کنین؟

مصرف ویتامین آ و مواد غذایی شامل این ویتامین در بازسازی مخاط دهن کمک کننده س و التهاب رو کم می کنه.

این افراد باید از مصرف مواد غذایی تند یا شور که باعث بروز سوزش می شن دوری کنن.

 

مصرف زیادتر از اندازه غذاهای تند به مخاط دهن آسیب می رسونن و مخاط رو از حالت طبیعی نرم خارج می کنن که باعث کاهش مقاومت مخاط به میکروبا، عوامل سرطان زا و عفونی می شه.

 

به خاطر همین در جوامعی که مصرف غذاهای تند در اونا رایجه، احتمال بروز استوماتیت و سرطانای دهن در حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد بیشتر از بقیه جوامعه.

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *