استویا چیست و چرا بهترین گیاه شیرین کننده طبیعی می باشد؟ | تغذیه سالم

استویا چیه و به چه دلیل بهترین گیاه شیرین کننده طبیعیه؟

فواید و خواص فراون گیاه شیرین برگ یا استویا چیستند؟

استویا چیه و به چه دلیل بهترین گیاه شیرین کننده طبیعیه؟

استویا

بازار پر از جایگزینای شیرین کننده کم کالریه که بیشتر اونا ساخت بشر و مصنوعی هستن. با این حال چند شیرین کننده طبیعی هم در بازار هست. استویا، یه نوع گیاه س که طعم شیرین داره و به طور کامل طبیعیه که اونو به یه گزینه مناسب واسه جانشین قند تبدیل می کنه. هم اینکه، این شیرین کننده صفر کالری با تعداد زیادی امتیازات سلامتی بالقوه هم در رابطه دونسته شده.

بدون مشکلات جانبی

استویا یکی از تنها اشکال طبیعی جانشین قند موجود در بازاره. از اونجا که به طور کامل طبیعیه، باعث همون مشکلات جانبی دیده شده در بعضی شیرین کننده های مصنوعی مانند سردرد، سرگیجه و بقیه شرایط جدی تر نمی شه. تحقیقات زیاد انجام شده، هیچ ارتباطی بین استویا و هرگونه مشکلات سوء روی سلامتی نشون نمی دن.

به ترشح انسولین کمک می کنه

دیابت نوع ۲ که با قند خون بالا و مقاومت به انسولین مشخص می شه، به عنوان یکی از مشکلات سلامتی پیشرو در دنیای امروز، به سرعت زیاد شده. استویا با بهتر شده های دیابتیا در چندین مطالعه تحقیقاتی در رابطه دونسته شده. تو یه مطالعه، بیماران گرفتار به دیابت نوع ۲ که استویوساید مصرف می کردن. یه ترکیب شیرین جدا شده از استویا، یه کاهش ۱۸% در قند خون مشاهده کردندسایر تحقیقات نشون دادن که همین ترکیب ممکنه تولید انسولین رو هم زیاد کنه و هم اینکه، سلولا رو نسبت به اثرات اون حساس تر کنه.

به کنترل وزن کمک می کنه

استویا حدود ۴۰ برابر شیرین تراز شکر معمولیه، این بدون معناست که شما واسه رسیدن به همون مقدار شیرینی می تونین مقدار بسیار کمتری از اونو استفاده کنین. از اونجا که مقدار بسیار کمی از اون باید استفاده بشه، استویا به عنوان یه شیرین کننده صفر کالری در نظر گرفته می شه که اونو به یه جانشین عالی واسه شیرینیا، چای، قهوه و بقیه غذاها و نوشیدنیا تبدیل می کنه. آدمایی که از استویا در رژیمای غذایی شون استفاده کردن، ادعا می کنن که اون در کنترل اشتها و ولع خوردن بعضی مواد غذایی پرکالری، موثر بوده. تحقیقات اولیه نشون دادن که استویا ممکنه با دخالت در کار هیپوتالاموس، باعث کنترل احساس گرسنگی شه. با این حال واسه تایید این نظریه ها به تحقیقات آینده نیازه.

بقیه فواید بالقوه

از آرامش ناراحتی معده و سوء هاضمه تا کاهش سوزش سردل و فشار خون بالا، استویا با کمک به طیف خیلی از بقیه نگرانیای سلامتی در رابطه دونسته شده. با بعضی تحقیقات حیوونی که تاثیر بالقوه استویا رو روی متابولیسم کلسیم و تراکم استخون نشون میدن، این شیرین کننده طبیعی به عنوان یه کمک ممکن در درمان پوکی استخون هم مطرح شده. به کار گیری استویا روی زخما و بریدگیا هم نشون داده که به آرامش درد و جوانسازی پوست کمک می کنه.

کلا انگار امتیازات بالقوه استویا، گسترده هستن. در حالی که بخش کلی ای از ادعاها هنوز باید از راه تحقیقات علمی به اثبات برسن اما این شیرین کننده هنوزم به عنوان یه جانشین مناسب و مطمئن واسه قند باقی می مونه. استویا الان در بیشتر فروشگاه های مواد غذایی به شکل شکر دانه ریز یا پودر در دسترسه اما می تونه در بیشتر فروشگاه های مواد غذایی گیاهی و ارگانیک به شکل قرصای شکر، مایعات طعم دار و برگای خام خشک شده هم یافت شه.

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *