اسرار برخی از مواد غذایی آشپزخانه برای سلامتی | سبزیجات

حفظ سلامت پوست و مو به کمک مواد غذایی آشپزخانه

اسرار بعضی از مواد غذایی آشپزخانه واسه سلامتی


حفظ سلامت پوست و مو به کمک مواد غذایی موجود در آشپزخانه

اختصاصیآکا ایران: 

معمولاً مواد غذایی موجود در آشپزخانه هرکدوم خواص و ویژگیای دیگری به جز مصرف خوراکی هم دارن. مثلا کسی نیس که ندونه جوش شیرین علاوه بر استفاده در پخت کیک، بهترین بوگیر واسه یخچال حساب می شه و یا گذاشتن برشای خیار روی چشما، پف و تورم دور و بر اونا رو کم می کنه. خیلی از مواد غذایی سالم و طبیعی می تونن به صورت معجزه آسایی واسه حفظ زیبایی و ظاهر خوب مؤثر باشن و جانشین مناسبی واسه لوسیون­ها، شامپوها و بقیه اجناس زیبایی گرون حساب می شن. در ادامه به چند مورد از مشهورترین ترکیبای به درد بخور واسه زیبایی پوست و مو که به کمک مواد غذایی موجود در آشپزخانه جفت و جور می شن، نگاهی میندازیم:

جوی دوسر


اسرار مواد غذایی آشپزخانه واسه سلامتی

 اضافه کردن آرد جوی دوسر یا عصاره اون به آب وان حموم بهترین درمان واسه خلاص شدن از شر اگزما و مشکلات آزاردهنده اون مثل خارش موضعی و خشکی پوست است. این درمان می تونه جانشین مناسبی واسه کرمای استروئیدی غیر تجویزی ضد خارش موضعی مثل هیدروکورتیزون باشه.
 محدودیتا: به کار گیری جوی دوسر فقط واسه اگزمای ناچیز پیشنهاد می شه و واسه درمان شکلای جور واجور شدید و زیاد اگزما باید حتماً به دکتر متخصص مراجعه کرده و از داروهای قویی تر استفاده کنین.

ماست

اسرار مواد غذایی آشپزخانه واسه سلامتی

 به کار گیری ماسک عسل و ماست راه مناسبی واسه نظافت عمقی پوست صورت است و باعث شفافیت و نرمی فوق العاده پوست می شه. واسه اثر بهتر، ماسک رو ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی صورت خود بذارین و بعد اونو شستشو بدین.
این ماسک هیچ گونه آسیب جانبی نداره و جانشین مناسب و به طور کاملً مؤثری واسه ماسکای نرم کننده مخصوص و متدهای تخصصی نظافت پوست که قیمت زیادی دارن، حساب می شه.

آووکادو

اسرار مواد غذایی آشپزخانه واسه سلامتی

 ماساژ موی سر با آووکادو باعث تقویت و نرم شدن عمقی اون می شه. واسه اثر بیشتر می تونین آووکادو رو با سس مایونز میکس کنین. این کار رو تا حدی ادامه بدین که مخلوط حاصل رنگ سبز روشن به خود بگیره. این مخلوط می تونه به اندازه نرم کننده های تخصصی گرون موجود در بازار مؤثر باشه.
محدودیتا: آووکادو می تونه باعث بروز عکس العملای شدید حساسیتی شه. اگه سابقه حساسیت شدید به هرگونه مواد غذای دارین، بهتره قبل از مصرف با دکتر خود مشورت کنین.

روغن زیتون

اسرار مواد غذایی آشپزخانه واسه سلامتی

روغن زیتون یه نرم کننده عمقی خیلی موثر واسه موی سره و واسه صاف کردن فر مصنوعی مو هم کاربرد داره. علاوه بر این ماساژ پوست بدن به کمک روغن زیتون باعث نرمی و لطافت پوست می شه. روغن زیتون جانشین خوبی واسه روغنای ماساژ، لوسیون­های نرم کننده دست و بدن و نرم کننده های عمقی موی سر موجود در بازاره.

محدودیتا: لکه روغن زیتون روی پارچه به سختی پاک می شه. بهتره قبل از پوشیدن لباس صبر کنین تا روغن به طور کاملً جذب پوست شه.

خمیر دندون

اسرار مواد غذایی آشپزخانه واسه سلامتی

یه لایه نازک خمیر دندون می تونه خیلی از مشکلات موضعی پوست ازجمله خارش و لکه های به وجود اومده به وسیله نیش حشرات رو برطرف کنه. علاوه بر این مالیدن خمیر دندون روی ناخنا باعث استواری و درخشش اونا می شه. به جای لوسیون کالامین و کرم جوش می تونین از خمیر دندون استفاده کنین.

محدودیتا: باعث چسبندگی و کثیفی لحظه ای پوست می شه و به کار گیری اون واسه درمان جوش های خیلی بد اثر چندانی نداره.

بادام

اسرار مواد غذایی آشپزخانه واسه سلامتی

مخلوط پودر بادام با ماست یا سس مایونز درمان بسیار مؤثری واسه پوسته ریزی پوست صورت و بدنه. روغن بادام هم باعث نرمی موی سر و باز شدن فرهای بد می شه. این مخلوط جانشین خوبی واسه تونیکای ضد پوسته ریزی و صاف کننده فره.
محدودیتا: اگه سابقه حساسیت به شکلای جور واجور مغزها رو دارین، قبل از مصرف به خصوص روی پوست، با دکتر متخصص مشورت کنین.

نمک معمولی و نمک دریایی

اضافه کردن این دو نوع نمک به آب وان حموم و بعدازآن ماساژ کامل بدن با نمک خشک درمان قطعی پوسته ریزیه. این درمان هیچ گونه مشکلات جانبی نداره و می تونه به جای شکلای جور واجور ترکیبات شیمیایی مورداستفاده واسه درمان پوسته ریزی به کار رود.

مترجم: محسن یزدانی

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *