در صورت مراجعه به سایت­های اینترنتی معتبر برای در اختیار گرفتن مقالات علمی، می­توان ملاحظه نمود که چکیده کلیه مقالات موجود در این پایگاه­ها به صورت رایگان در اختیار مراجعه کنندگان قرار داده شده می باشد. در این بین مراجعه کننده لازم می باشد تا با مطالعه عنوان و چکیده مقاله تصمیم نهایی خود را مبنی بر خرید مقاله کامل گرفته و نسبت به پرداخت هزینه­های مربوط به دریافت مقاله کامل اقدام نماید.

علاوه بر مورد ذکر گردیده، در اکثر مواقع خواننده فرصت کافی برای مطالعه و مطالعه کامل مقاله را نداشته و تمایل دارد تنها با خواندن چکیده اطلاعات مورد نیاز را کسب نماید. بسیاری از افراد نیز با خواندن چکیده و اطمینان از انطباق کامل مطالب درج شده در مقاله با اطلاعات مورد نیاز، نسبت به مطالعه کامل مقاله اقدام می­کنند.

موارد فوق مثال­هایی در مورد تأثیر برجسته چکیده مقالات در ترغیب کردن افراد به خواندن کامل مقاله بوده و اهمیت یادگیری اصول نگارش صحیح چکیده مقالات علمی به مقصود نوشتن مقالات معتبر را مشخص می­نماید. بطورکلی چکیده مقالات بایستی کاملا گویا و رسا بوده و بیانگر تمامی مطالب موجود در مقاله مانند اظهار علل انجام پژوهش، ذکر مواد اولیه و روش­های ساخت انتخاب شده برای تولید نمونه­ها، معرفی روش­های آزمون نمونه­ها و چگونگی تحلیل نتایج و در نهایت اظهار صریح نتیجه­گیری­های نهایی بدست آمده از انجام پژوهش باشد. به بیانی دیگر نحوه نگارش چکیده مقاله بایستی چنان باشد که بتواند کلیاتی از تمامی فعالیت­های پژوهشی نویسنده، که در مقاله ذکر گردیده می باشد را به صورت اختصار در اختیار خوانندگان قرار دهد. با در نظر داشتن اینکه اظهار تمامی موارد تصریح شده طی تنها چند خط الزامی می­باشد به همین دلیل لازم می باشد که نویسندگان فقط به اظهار کلیات پژوهش پرداخته و از ذکر جزئیات، توضیح و تفسیر نتایج، تحلیل و واکاوی داده­ها و سایر موارد مشابه خودداری و فقط به گزارش نتایج بدست آمده بدون ارائه توضیحات مفصل در مورد آنها بسنده نمایند.

دقت گردد که هدف از نگارش چکیده ایجاد کردن شمایی کلی از مقاله تنها در چند خط بوده تا خواننده با مطالعه آن طی زمانی کوتاه درکی نسبی از مطالب مقاله کسب کرده و در صورت تمایل به دانستن بیشتر در مورد جزئیات و تحلیل موارد فوق اقدام به مطالعه کامل مقاله نماید. به همین دلیل در نگارش چکیده بایستی از اظهار جزئی نتایج بدست آمده و تحلیل آنها خودداری نمود.

اظهار جملات در چکیده و به گونه کلی تمام قسمت­های مقالات علمی به صورت سوم شخص مجهول می­باشد و از اظهار ضمایر شخصی در نگارش مقالات علمی (به غیر از مواردی خاص) خودداری می­گردد. از آنجا که چکیده مقالات تنها اختصار­ای از مطالب اظهار شده در مقاله می­باشد به همین دلیل در چکیده بر خلاف سایر قسمت­های مقالات علمی از اظهار منبع و مرجع مطالب خودداری شده و منابع مربوطه در متن مقالات که مطالب به صورت کامل و مفصل اظهار می­شوند، ارائه می­گردند.

هر مجله بر مبنای ساختار مقالات و اهداف مورد نظر، دارای ساختار نگارشی خاصی بوده که رعایت کامل آن الزامی می­باشد. ساختار نگارشی مجلات که غالبا تحت عنوان راهنمای نویسندگان در آغاز و یا انتهای هر مجله منتشر می­گردد، دارای موارد متعددی بوده که یکی از مهمترین آنها اظهار حداقل و حداکثر تعداد کلمات مجاز برای نوشتن چکیده می­باشد. تعداد کلمات مجاز برای نگارش چکیده در اکثر مجلات در محدوده 150 الی 250 کلمه می­باشد اما به هر حال به مقصود اطمینان از امر فوق، مطالعه دقیق راهنمای نویسندگان قبل از ارائه مقاله بر هر مجله­ای الزامی می باشد. از آنجا که پیشنهاد تعداد کلمات مجاز برای نگارش چکیده مقالات بر مینای ساختار و شکل مقاله در هنگام چاپ بوده و عدم رعایت آن فرمت چاپی مجلات را دچار مشکل می­سازد، قبل از ارسال مقاله برای مجله مورد نظر از انطباق کامل تعداد کلمات موجود در چکیده مقاله خود با راهنمای نویسندگان مجله اطمینان حاصل نمایید. در صورت عدم رعایت راهنمای نویسندگان، بدون شک دفتر مجله مقاله مربوطه را رد کرده و یا برای انجام اصلاحات به نویسندگان بازمی­گرداند که در هر دو صورت مراحل پذیرش مقاله فوق سخت­تر و طولانی­تر خواهد گردید. به همین دلیل با در نظر داشتن اهمیت بسیار زیاد رعایت کامل مطالب اظهار گردیده در راهنمای نویسندگان مجلات، پیشنهاد می­گردد طریقه صحیح نگارش مقاله بر حسب قوانین مجله را دقیق و بدون اشکال اجرا نموده تا در مراحل ارزیابی مقاله با معضلات کمتری مواجه گردید.

هرچند بهره گیری از مخفف اصطلاحات در چکیده رایج می­باشد، اما به هر حال بایستی دقت نمود که چکیده اولین قسمت مقاله می باشد که خواننده با آن روبرو می­گردد و به همین دلیل پیشنهاد می­گردد در صورت امکان از درج واژگان اختصاری که چندان رایج و معروف نیستند در چکیده مقاله خودداری کرده و یا در صورت تمایل به بهره گیری از واژگان اختصاری، در نخستین کاربرد اصطلاح مورد نظر ایتدا عبارت کامل را درج و در جلوی آن در داخل پرانتز حروف اختصاری را بنویسید تا خوانندگان با اختصار مربوط به اصطلاح مورد نظر که بارها و بارها در قسمت­های مختلف متن مقاله از آن بهره گیری خواهد گردید، آشنا شوند. بهره گیری مجدد از کلمات مخفف در چکیده بلا مانع بوده و دیگر نیازی به اظهار مجدد نام کامل اصطلاح وجود ندارد.

در ادامه چکیده مقاله چاپ شده تحت عنوان “کامپوزیت­های پلیمری جایگزین چوب برای ساخت آلات موسیقی” در نشریه بسیار معتبر هنرهای زیبا آورده شده و پیرامون آن توضیحاتی ارائه گردیده می باشد:

 

چکیده:

در این سایت فقط تکه هایی از این مطلب درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

به سایت مرجع

www.homatez.com

مراجعه نمایید

در این پژوهش معایب چوب برای کاربرد در ساخت آلات موسیقی مانند حساسیت بالا به رطوبت، خواص متفاوت چوب در درخت­های مختلف از یک گونه و همچنین در قسمت­های مختلف از یک درخت، ساخت زمان­بر و مشکل سازهای چوبی، مقاوت پایین در برابر ضربه و سایر موارد که به صورت مفصل به آنها پرداخته شده می باشد، مورد مطالعه قرار گرفت و با در نظر داشتن این معایب، نسل جدید کامپوزیت­های پلیمری برای جایگزینی چوب در ساخت ادوات موسیقی معرفی گردید. در ادامه نشان داده گردید که بکارگیری کامپوزیت­های چوب پلاستیک برای جایگزینی چوب در ساخت آلات موسیقی می­تواند بسیاری از معضلات ذاتی چوب برای کاربرد در ساخت آلات موسیقی را بر­طرف نماید، با ­این حال برای ساخت تخته صدای کامپوزیتی بهره گیری از کامپوزیت­های لیفی که ساختاری دقیقا مشابه چوب دارند، به دلیل خواص ارتعاشی و آکوستیکی ویژه آنها، رشد بسیاری نموده می باشد. عموما برای ساخت این نوع کامپوزیت­ها که می­توانند جایگزین مناسبی برای چوب در ساخت آلات موسیقی باشند، از انواع گوناگون الیاف­ طبیعی و مصنوعی و همچنین از انواع مختلف رزین­های پلیمری بهره گیری می­گردد. از این رو در این مقاله از سه نوع مختلف الیاف مصنوعی (الیاف شیشه، کربن و کولار) و رزین پلی­استر غیر اشباع بهره گیری گردید. همچنین خواص آکوستیک این نمونه­ها در قیاس با نمونه های چوب درخت توت سفید و سروسیمین مورد مطالعه قرار گرفت. مطالعات نشان داد که الیاف کربن به­ همراه رزین پلی­استر بالاترین پارامترهای آکوستکی را در بین سایر نمونه­ها به خود اختصاص می­دهد و در نتیجه می­تواند به عنوان یک جایگزین بسیار خوب برای چوب با خواص استثنایی در ساخت آلات موسیقی به کار رود.

با مطالعه چکیده فوق می­توان فهمید که کوشش نویسندگان در جهت رفع معضلات موجود در سازهای چوبی، محور اصلی پژوهش و مقاله فوق بوده می باشد. در ادامه این چکیده در مورد مواد کامپوزیتی که کاربرد آنها می­توانند معضلات چوب برای ساخت سازهای موسیقی را مرتفع نماید، توضیحاتی داده شده و خواص آکوستیکی این کامپوزیت­ها به صورتی خیلی اختصار معرفی و اظهار گردیده­اند. همچنین با مطالعه این چکیده می­توان فهمید که این پژوهش حاصل نتایج تجربی اندازه­گیری خواص آکوستک کامپوزیت­های پلیمری و مقایسه نتایج حاصله با نمونه­های شاهد چوبی می باشد. در انتهای چکیده نیز نتیجه نهایی حاصل شده از این پژوهش که کارایی بالای کامپوزیت­های کربنی برای ساخت سازهای موسیقی می­باشد، بدون تحلیل نتایج و علت های بدست آمدن این نتیجه، به شکلی بسیار اختصار ذکر گردیده می باشد. تنها مطالعه چکیده فوق اطلاعاتی کلی مانند علت های انجام پژوهش، مواد مورد آزمایش قرار گرفته، چگونگی مطالعه خواص نمونه­ها و در نهایت نتیجه نهایی بدست آمده از پژوهش را در اختیار خواننده قرار داده و ایشان بدون مطالعه تمام مقاله نظری کلی نسبت به پژوهش انجام گرفته، پیدا خواهند گردید.

با در نظر داشتن اینکه یک چکیده خوب بایستی اظهار­کننده تمامی قسمت­های مقاله باشد به همین دلیل پیشنهاد می­گردد که چکیده را در انتها و پس از نگارش تمامی قسمت­های مقاله بنویسید. زیرا به هر حال در صورت نوشتن سایر قسمت­های مقاله، نویسنده با درک بالاتری از محتویات اظهار گردیده در مقاله نسبت به نگارش چکیده  اقدام می­نماید.

در بسیاری از سمینارها و کنفرانس­های ملی و بین­المللی برای ارزیابی اولیه مقاله، ارسال  چکیده آن درخواست شده تا پس از انجام مطالعه­های مقدماتی بر روی چکیده فوق در صورت مطلوب بودن نتیجه داوری، متن کامل مقاله از نویسندگان درخواست گردد. در این شرایط با در نظر داشتن اینکه در غالب موارد در مرحله اول مقاله کامل نگارش نیافته می باشد به همین دلیل به مقصود ایجاد کردن درک ذهنی مطلوب از کلیه مطالبی که قصد نگارش آنها در مقاله را دارید، پیشنهاد می­گردد تا با مجسم کردن تمامی اجزای مقاله مورد نظر به نحوی مقاله را در ذهن خود نگارش یافته تصور کنید و بر مبنای این تصورات نسبت به نوشتن چکیده اقدام نمایید.

به مقصود یکپارچه کردن بیشتر چکیده، توصیه می­گردد که کل آن در یک بند نوشته گردد. البته از نظر مجلات در امر فوق الزامی وجود ندارد و در مقالات زیادی چکیده­های نگارش یافته در چند بند، را نیز می­توان ملاحظه نمود. حتی در بسیاری از مقالات ممکن می باشد در داخل چکیده یک یا چند عکس نیز آورده می­گردد که البته امر فوق بسیار نادر بوده اما به هر حال از نظر اصول نگارش مقاله، صحیح می­باشد. بطورکلی چکیده­های بلند و چند­بندی عموما در نوشته­های مقصل­تر مانند پایان­نامه­ها، گزارش طرح­های پژوهشی و سایر موارد همانند این قابل نظاره بوده و کاربرد آنها در مقالات علمی اگرچه مجاز می باشد اما چندان مرسوم نمی­باشد.

چنانچه پیشتر تصریح گردید در پایگاه­های اینترنتی چکیده مقالات به صورت مجزا در اختیار خوانندگان قرار داده می­گردد، همچنین در بسیاری از کنفرانس­ها و سمینارها به مقصود کم کردن هزینه­ها فقط چکیده مقالات ارائه شده در سمینار در کتاب سیمنار منتشر می­گردند. به همین دلیل لازم می باشد چکیده به عنوان قسمتی مستقل از مقاله، بدون هیچ­گونه وابستگی به سایر قسمت­ها به صورتی کاملا رسا و شیوا نوشته گردد. به بیانی دیگر چکیده مقاله بایستی طوری نوشته گردد که مستقلا و حتی بدون در اختیار بودن تمام مقاله نیز نمایی کلی از پژوهش انجام شده را به نمایش بگذارد. در این بین به مقصود حفظ استقلال چکیده لازم می باشد تا از نوشتن جملاتی که در آنها به متن مقاله ارجاع داده شده می باشد مانند “همانگونه که در مقاله آورده شده می باشد”، “این موضوع در نمودار1 نشان داده شده می باشد” و سایر موارد مشابه خودداری نمود.

با در نظر داشتن اینکه در مقاله ممکن می باشد پارامترها و ویژگی­های مختلفی که از نظر محتوا دارای تفاوت­های زیادی می­باشند، مورد مطالعه قرار گیرند به همین دلیل اظهار تمامی محتوای مقاله در چکیده و در یک بند کاری بسیار مشکل می­باشد. در بسیاری از مقالات نوشته شده توسط نویسندگان کم­تجربه نظاره می­گردد که متن چکیده یکپارچه نیست و انواع پرش­ها و سکته­های نگارشی که ناشی از تنوع موضوعی موجود در مقاله می­باشد، نظاره می­گردد. این در حالی می باشد که یک چکیده خوب بایستی کاملا منسجم و یکپارچه بوده و به صورتی کاملا شیوا و قابل فهم درکی کلی از مقاله را برای خواننده میسر سازد. سخت­ترین قسمت نگارش مقاله، نوشتن چکیده آن بوده که در این بین کوشش در خواندن چکیده مقالات مختلف و همچنین تمرین زیاد می­تواند کمک­های زیادی به نویسندگان به مقصود ارتقای توانایی آنها در نوشتن چکیده مقالات بنماید. بعلاوه در صورت نداشتن تجربه­های لازم در زمینه مقاله نویسی پیشنهاد می­گردد که از مشاوره­ها و نقطه نظرات افراد متخصص در  این زمینه بهره گیری کرده و یا در دوره­ها و کارگاه­های مقاله نویسی که در آنها نکات کلیدی برای نگارش مقالات اظهار می­گردد، شرکت نمایید.

با در نظر داشتن اینکه مقالات چاپ گردیده در اکثر مجلات فارسی زبان معتبر، غالبا در پایگاه­های بین­المللی و فراکشوری نیز ارائه می­شوند، به مقصود ارائه مناسب این مقالات اکثر مجلات فارسی زبان، برگردان عنوان و چکیده مقاله به زبان انگلیسی را نیز از نویسندگان درخواست می­نمایند. در این بین با در نظر داشتن اهمیت بسیار بالای امر فوق به مقصود بالا بردن ضریب تاثیرگذاری مجلات در پایگاه­های ارائه شده، توصیه می­گردد که در نوشتن چکیده مقاله به زیان انگلیسی نیز کمال دقت را داشته و کلیه اصول اظهار شده در مورد نحوه نگارش چکیده را رعایت فرمایید. همچنین به مقصود کسب اطلاعات دقیق­تر در مورد تعداد کلمات مجاز در چکیده انگلیسی، پیشنهاد می­گردد قسمت راهنمای نویسندگان مجلات را مطالعه فرمایید.

 

دسته بندی : دسته‌بندی نشده